Memur ve emeklilerin gözü Haziran ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. Enflasyonla ilgili son dakika gelişmelerini yakından takip eden vatandaşlar çeşitli tahminlerde bulunuyor. Memur ve emekli zamlarının 3 Temmuz günü açıklandı. Bunlarla birlikte aynı anda 2019 kira artış zam oranları da belli oldu. Kira artış oranlarında yapılan değişikliklerde TÜFE rakamı kullanılıyor. Bugün açıklanan Haziran rakamlarının ardından da yeni zam oranı açıklandı. Buna göre; 2019 Temmuz kira artış zam oranları ve Haziran ayı enflasyon rakamları ne kadar? İşte ayrıntılar..

Memur ve emeklilerin gözü Haziran ayı için yapılacak olan zamlara çevrildi. Herkesin heyecanla beklediği rakamlar açıklandı. Enflasyonla ilgili son dakika gelişmelerini takip etmek isteyen vatandaşlar son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor. Açıklanan rakamlara göre kişisel ekonomisine yön verecek vatandaşlar beklentilerine göre tahminlerde bulunuyorlar. Bugün açıklanacak olan enflasyon oranları ile birlikte aynı zamanda kira artış zam oranlarının da belli olacak olması heyecanı iki katına çıkardı. AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi”ne katılan ekonomistler, haziran ayında Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) yüzde 0,02 düşeceğini bekliyor. İşte enflasyon rakamları ile ilgili güncel açıklamalar…

 

Temmuz 2019 kira artış oranı belli oldu..Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün saat 10:00’da Üretici ve Tüketici Fiyat Endesklerini sitesinde yayınlandı. .Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,03 arttı. TÜFE’de (2003=100) 2019 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,01, bir önceki yılın aynı ayına göre %15,72 ve on iki aylık ortalamalara göre %19,88 artış gerçekleşti.

Buna göre Temmuz 2019 kira artış oranı on iki aylık ortalamalara göre yüzde 19,88 oldu. Ev sahipleri kiracılara Temmuz ayında 19,88 oranın zam yapabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) geçtiğimiz Eylül ayında duyuruldu. Yeni Ekonomi Paketi gereğince kira zamları artık üretici fiyat endeksi oranlarına göre hesaplanamayacak, kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranlarına göre hesaplanacak.